OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Dobrovoľný hasičský zbor obce Tekovské Lužany

Štafetový beh 8 x 50 m

 

Štafetový beh 8 x 50 m

Dráha štafetového behu je dlhá 400 metrov, rozdelená na 8 úsekov
po 50 metrov. Môže to byť atletická dráha na štadióne s asfaltovým, antukovým, škvárovým a tartanovým povrchom alebo iná zemitá
alebo trávnatá plocha. Dráha musí byť najmenej 1,5 metra široká.
Môže byť pripravená na ovále atletickej dráhy /behá sa smerom doľava/, alebo sú jednotlivé úseky vedľa seba. Na dráhe je vyznačená štartová a cieľová čiara, ako aj hranice jednotlivých úsekov.
Pri oválnej dráhe sú vyznačené aj 15 metrové územia na odovzdávanie štafety.
Náradie na jednotlivých úsekoch je umiestnené nasledovne:

1. úsek – vo vzdialenosti 25 m sú položené ležato v kotúčoch 2 ks
hadíc C s polospojkami proti sebe

2. úsek – vo vzdialenosti 25 m je položený rozdeľovač a 1 ks
hadica B na ležato

3. úsek – vo vzdialenosti 25 m je položený sací kôš a ventilové lanko zvinuté do klbka alebo na vidlici

4. úsek - vo vzdialenosti 25 m je postavený prenosný hasiaci prístroj /prázdny, pre všetky družstvá jednotný/ a vo vzdialenosti 35 m je umiestnená podložka resp. vyznačený priestor 50 x 50 cm

5. úsek – vo vzdialenosti 25 m je položená hadica C na ležato
a prúdnica C

6. úsek – vo vzdialenosti 25 m je položené vrecko s objímkami a vo vzdialenosti 35 m podložka alebo vyznačený priestor 50 x 50 cm

7. úsek – vo vzdialenosti 25 m je položená savica a sací kôš

8. úsek – vo vzdialenosti 25 m je postavená v kotúči hadica C
Dĺžky 20 m + - 1 m a minimálnej hmotnosti 2,5 kg a vo vzdialenosti
35 m je umiestnený rozdeľovač bez úprav

Rozdeľovač musí byť pred štartom postavený na troch podperách,
ktoré môžu mať maximálnu výšku 60 mm, pričom môže byť ľubovoľne natočený ventilmi nahor, spodná hrana polospojky C môže byť vzdialená od povrchu dráhy maximálne 60 mm.

Na jednotlivých úsekoch sa určené náradie umiestňuje v ľubovoľnom poradí, vo vzdialenosti cca 10 cm od seba. Ako štafetový kolík slúži prúdnica C bez uzáveru o minimálnej dĺžke 25 cm a minimálnej hmotnosti 250 gramov.
Štafetový kolík – prúdnica sa nesmie držať a prenášať v ústach
a nesmie sa hádzať. Každý člen družstva musí na svojom úseku
splniť predpísanú úlohu v predpísanom výstroji.

Vykonanie disciplíny:

Na pokyn hlavného rozhodcu 8 členov družstva nastúpi na jednotlivé úseky a pripraví si náradie. Po kontrole náradia rozhodcami sa pretekári postavia pred hranicu svojho úseku. Štartér vydá povel „PRIPRAVIŤ SA“ – „POZOR“ a disciplínu odštartuje pomocou zástavky, píšťalky, štartovacej pištole alebo povelom „VPRED“.

Pretekár na prvom úseku vyštartuje so štafetovým kolíkom, ktorý má zastrčený za opaskom alebo ho drží v ruke. Spojí na mieste 2 hadice C navzájom a za hranicou svojho úseku odovzdá štafetový kolík pretekárovi na druhom úseku.

Pretekár na druhom úseku prevezme štafetový kolík, pripojí hadicu B na vtokové hrdlo rozdeľovača, beží do cieľa svojho úseku a odovzdá štafetový kolík ďalšiemu pretekárovi.

Pretekár na treťom úseku prevezme štafetový kolík, zapne karabínku ventilového lanka na klapku ventilu sacieho koša a odovzdá štafetový kolík ďalšiemu pretekárovi.

Pretekár na štvrtom úseku prevezme štafetový kolík, prenesie
prenosný hasiaci prístroj a postaví ho na pripravenú podložku.
Ak prístroj z podložky spadne do doby odovzdania štafetového kolíka ďalšiemu pretekárovi, môže sa vrátiť a prístroj znovu postaviť.
Potom odovzdá štafetový kolík ďalšiemu pretekárovi

Pretekár na piatom úseku prevezme štafetový kolík, na mieste napojí hadicu na prúdnicu a odovzdá štafetový kolík ďalšiemu pretekárovi.

Pretekár na šiestom úseku po prevzatí štafetového kolíka prenesie vrecko s objímkami /2 ks objímky C a 1 ks objímka B/ a položí ho na pripravenú podložku. Vrecko s objímkami nesmie žiadnou časťou pri pohľade zhora presahovať hranicu podložky resp. vyznačeného priestoru. Potom odovzdá štafetový kolík ďalšiemu pretekárovi.

Pretekár na siedmom úseku prevezme štafetový kolík, naskrutkuje sací kôš na savicu a odovzdá štafetový kolík ďalšiemu pretekárovi. /Pri kontrole po nadľahčení savice nesmie sací kôš odpadnúť/.

Pretekár na ôsmom úseku nadvihne a rozvinie hadicu C , jednu polospojku pripojí na rozdeľovač, na druhú polospojku pripojí
štafetový kolík a po pripojení prebehne cez cieľovú čiaru a štafetový kolík položí na zem tak, aby vrátane polospojky bol položený za cieľovou čiarou. Štafetový kolík musí byť pripojený na oba ozuby ešte pred cieľovou čiarou. Odpojenie štafetového kolíka a rozpojenie hadíc je možné až na pokyn rozhodcu, ktorý vykoná kontrolu spojenia.

Pri plnení disciplíny musia byť dodržané tieto zásady:

- Všetky spojenia na štafetovom behu 8 x 50 m musia byť pripojené na dva ozuby.

- Súťažiaci nesmú upravovať náradie dodané organizátorom súťaže, prípadne odstraňovať podložky dodané organizátorom.

- Polospojky sa umiestňujú jednotne pre všetky súťažné družstvá buď na zemi alebo podložke s max. rozmerom 50 x 50 cm.

- Polospojky sa nesmú prenášať a hadice odvíjať z kotúčov,
okrem úseku č. 8.

- Hadice nemôžu byť využívané ako podložka, opora, podpera.

O použití vlastného náradia na štafetovom behu rozhoduje príslušný výcvikový štáb, ktorý o svojom rozhodnutí informuje formou
propozícií zúčastnené hasičské družstvá. Pri vykonávaní disciplíny
nie je povolené používať polospojky ROTT.

Čas štafety sa meria od vydania povelu k štartu až po prekročenie cieľovej čiary posledným pretekárom.

Štafetu 8 x 50 m je možné pripraviť tak, že dráhy o šírke 1,5 až 2 m sú vedľa seba a pretekári bežia proti sebe. Odovzdávacie a preberacie územie je vždy za čiarou úseku /rozhodujúci je štafetový kolík/. Pri odovzdávke môže odovzdávajúci pretekár prekročiť čiaru, ktorá vymedzuje dráhu po dĺžke, avšak musí prebehnúť cieľovú čiaru svojho úseku. Pri štafete na atletickej dráhe alebo inej vhodnej ploche za sebou je odovzdávacie územie vyznačené v dĺžke 15 metrov
za hranicou príslušného úseku /rozhodujúci je štafetový kolík/.
Bežecká trať, štart a cieľ ako aj jednotlivé etapy a odovzdávacie
územie pri štafete za sebou sa vyznačujú 5 – 10 cm širokou čiarou,
alebo inou vhodnou látkou, ktorá nie je pre pretekárov nebezpečná. Šírka štartovacej čiary je započítaná do jej dĺžky. Cieľová čiara sa do dĺžky nezapočítava. Trate je možné vyznačiť aj fóliou, špagátom a zástavkami, ktoré musia byť sklopené pod uhlom 45 stupňov
smerom od dráhy. Upevnenie zástaviek musí byť riešené tak, aby nevznikol úraz v prípade pádu pretekára.